A GeoX Kft. Central European Economic and Demographic Database (C2E2D) projekta Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal KKV START INNOVÁCIÓ pályázatán támogatást nyert el. A projekt 2022 május 31.-én sikerrel lezárult.
A C2E2D projekt célja egy egységes, országonként összehasonlítható, határokon átnyúló geodemográfiai adatbázis és térkép létrehozása volt a közép-európai régióra. A projekt során a GeoX Kft. a Magyarországon már több, mint egy évtizede kifejlesztett, és GeoIndex néven, termékként elérhető geodemográfiai térképének fejlesztési tapasztalatait és módszertanát felhasználva, régiós szinten fejlesztett open-source forrásokon alapuló, a magyarországi termékkel megegyező szerkezetű geodemográfiai térképet.
A projekt folyamán a korábban már kidolgozott, és így rendelkezésre álló általános módszertan, és az egyes országokra elérhető adatforrások alapján az alábbi mutatók készülnek
- területi adatok (térbeli referenciák a cellák leírására, település, irányítószám stb.);
- az ott lakók jellemzői (geodemográfiai indikátorok, demográfiai alapadatokból statisztikai eszközökkel képzett indexek, jövedelmi alapadatok és azokból származtatott mutatók);
- a lakókörnyezet fizikai jellemzői (a terület egészére vonatkozó összetett indikátorok, illetve indexek, pl. turizmus index, gyalogos index, központi hely index, közösségi közlekedési index, stb).
A demográfiai alapadatok terén elsősorban a helyi állami adatszolgáltatók (statisztikai hivatalok, lakossági nyilvántartó hivatalok) adataira tervezünk támaszkodni, mivel a demográfiai adatok ilyen mélységben és részletezettségben open-source forrásokból nem érhetők el. Ha az adott országban nem érhetők el cím mélységű demográfiai adatok, akkor az InspireGRID 1 km2-es lakosságadatát tervezzük 100*100 méteres cellákra bontani a beépítés (OpenStreetMap) és felszínborítottság alapján (Corine land cover).
A célországokban változó az elérhető alapadatok köre és minősége, így az egyes mutatókat különböző léptékben, területi felbontásban tervezzük előállítani:
- 100*100 méteres felbontás:
- 500*000 méteres felbontás:
- 1000*1000 méteres felbontás
Az 1000*1000 méteres felbontás térben illeszkedik a már meglévő európai népességi gridhez, így kapcsolódást biztosít az EUROSTAT egységes adatbázisához.
Az mutatók és indexek elkészítéséhez szabadon elérhető adatforrásokat (EUROSTAT, OpenStreetMap, Corine) használunk. A fejlesztés beilleszkedik a GeoX fő tevékenységébe, így a munkához szükséges szoftverek már rendelkezésre állnak, így nem jelentkezik ezzel kapcsolatos beruházási igény.
A jelenlegi fázisban a tervezett mutatók a következők:
- geodemográfiai mutatók:
o népesség,
o népesség korcsoportos megoszlása,
o demográfiai indexek (gyermek eltartottsági ráta, idős eltartottsági ráta, öregedési index)
o egy főre jutó jövedelem
- környezeti mutatók
o területhasználat
o beépítés jellege (a népsűrűségen alapuló mutató)
o városközpont index
o gyalogosforgalom
o turisztikai index
A jövedelmi adatok és a városközpont jellegű indexek esetében elsősorban opensource adatforrásokat tervezünk használni. Mivel jövedelmi adatok ilyen területi mélységben semelyik országra nem érhetők el, a hazai 100*100 adatbázis módszertanát alkalmazva, jövedelembecsléssel tervezzük azt előállítani. A városközpont jellegű indikátorok esetén az egységes struktúrájú globális nyílt forrású adatforrásokra támaszkodunk.
A különböző felbontású rácshálók kialakításának algoritmusát is biztosítjuk az adatokkal együtt, így a felhasználók a későbbiekben saját adataikkal is bővíthetik a megvásárolt 100*100 adatbázist, Az elkészülő termékek az általánosan használt vetületi rendszerekben és formátumokban lesznek elérhetők, így bármely jól ismert térinformatikai rendszerrel, térbeli adatokat kezelő adatbázissal vagy BI eszközzel használhatók lesznek.
A GeoX Kft. több mint húsz éve foglalkozik geodemográfiai adatbázisok készítésével és karbantartásával. A magyar piacon a GeoindeX termékével már demonstrálta, hogy megvan a szakmai képessége a Central European Economic and Demographic Database (C2E2D) termék fejlesztésére.
GeoX Kft. piacfelmérése szerint a legfontosabb célcsoportot a kiskereskedelmi bolthálózatot és láncokat üzemeltető cégek, a különféle kiskereskedelmi vendéglátóipari egységeket üzemeltető cégek, a benzinkutakat és/vagy elektromos töltőket üzemeltető cégek, valamint élelmiszeripari termékek forgalmazói alkotják. Ezeknél a vállalkozásoknál elsősorban az eladóhelyek lokációjának meghatározásában, illetve a létező eladóhelyek üzleti potenciáljának feltérképezésében tud segítséget nyújtani a kifejlesztendő adatbázis. A fizikai eladóhelyek mellett az online kereskedelem szintén fontos felhasználási területe a C2E2D-nek.
